دیباگران » معرفی و راهنمای خرید انواع پارچ و لیوان

معرفی و راهنمای خرید انواع پارچ و لیوان

بدون‌شک ما ایرانیان بهترین میزبانان در جهان هستیم و مهمان‌نوازی برایمان بسیار مهم است. تهیه ظروف سرو و پذیرایی زیبا و کاربردی، جزوی از این مهمان‌نوازی است. در این مقاله قصد داریم درباره انواع پارچ و لیوان و راهنمای خرید ست پارچ و لیوان مناسب را خدمت شما ارائه دهیم. تا انتها همراه ما باشید.

نوشیدنی‌های حاضری مثل نوشابه و دلستر، در بطری پلاستیکی عرضه می‌شوند. سرو کردن این نوشیدنی‌ها در همان بطری خوب نیست، چراکه زیبایی سفره شما را از بین می‌برد. برای همین ما در این مقاله انواع پارچ لیوان را برای سرو نوشیدنی‌های حاضری یا نوشیدنی‌هایی که در خانه تهیه می‌شوند به شما معرفی خواهیم کرد.

انتخاب و خرید پارچ و لیوان به عوامل متعددی بستگی دارد، مثلا جنس، شکل، ابعاد و گنجایش در ادامه ما هرکدام از این عوامل را به‌صورت جداگانه با جزئیات برای شما شرح خواهیم داد.

بررسی انواع پارچ و لیوان از نظر جنس

پارچ لیوان‌های امروزی بیشتر از جنس شیشه، بلور و کریستال شفاف هستند، اما برای خاص پسندان و طرفداران ظروف سرو نوشیدنی غیرمتعارف، انواع دیگر که در بازار موجود هستند را نیز معرفی خواهیم کرد.

پارچ و لیوان بلور

بلور از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین ظروف سرو و پذیرایی است. ازبلور برای ساخت انواع ظرف و پارچ و لیوان هم استفاده می‌شود. پارچ و لیوان‌های بلور در اشکال متنوع و مدل‌های زیادی ساخته می‌شوند و همین تنوع خریداران را به‌سمت این جنس از محصول هدایت می‌کند.

پارچ و لیوان کریستال

شاید در دید عموم بلور و کریستال شبیه‌ به هم هستند، اما درحقیقت تفاوت‌های بین این دو زیاد است. کریستال در ترکیبات خود اکسید سرب دارد که درخشش، وزن و شفافیت آن را نسبت به بلور بیشتر می‌کند.

خرید پارچ و لیوان کریستال گزینه بهتری نسبت به بلور یا شیشه است، چون کیفیت و درخشندگی کریستال بیشتر و مقاومت آن نسبت به ضربه بالاتر است.

پارچ و لیوان چینی

پارچ‌های سفید چینی با نقوش گل و میوه در ذهن خیلی از ما نقش بسته. این نوع پارچ که معمولا بدون لیوان ساخته و عرضه می‌شود، در سالهای گذشته ساده و کلاسیک بودند اما حالا به مدل‌های مدرن و طرح‌های زیبایی آراسته شدند که نگاه خریداران زیادی را به خود جلب می‌کنند.

پارچ و لیوان سفالی

سفال از دیرباز متریالی محبوب بوده و حالا که از دوره اوج آن گذشته، به عنوان نماد نوستالژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ست پارچ و لیوان سفالی در دو نوع، بدون لعاب و لعاب‌دار ساخته می‌شوند. نوع لعاب‌دار پس از پخت لعابی روی آن کشیده می‌شود تا ضد آب شود.

نوع بدون لعاب پس از آنکه ساخته و در کوره پخته شد، مستقیم به بازار عرضه می‌شود. از سفال بدون لعاب در گذشته برای خنک کردن آب استفاده می‌شد.

پارچ و لیوان سرامیکی

سرامیک، متریالی بر پایه سنگ است و از آن برای ساخت انواع و اقسام ظروف پخت‌و‌پز و سرو و پذیرایی استفاده می‌شود. از آنجا که سرامیک و ظروف سرامیکی با مدرنیته عجین هستند، پارچ و لیوان‌های سرامیکی در اشکال و طرح‌های مدرن و مینیمال طراحی و ساخته می‌شوند.

خرید پارچ و لیوان سرامیکی بیشتر برای افرادی با سبک زندگی مینیمالیستی طرفداران جهان مدرن مناسب بود.

پارچ و لیوان مسی

ساخت ظروف و ابزار مسی از هنرهای سنتی ایرانیان بوده و هست. پارچ و لیوان مسی از جمله ظروف کاربردی‌ست که برای سرو و پذیرایی مناسب است.

مس جز املاح مفید برای بدن انسان است، به همین خاطر استفاده از آن برای سرو و پذیرایی در نه‌ تنها زیبا بلکه مفید هم خواهند بود.

پارچ و لیوان چوبی

از آنجا که چوب در مجاورت طولانی با آب، آسیب می‌بیند. پارچ و لیوان چوبی غالبا دکوری هستند. البته بعضی از این پارچ و لیوان‌ها از چوب درجه‌یک و با عایق‌بندی خوب ساخته‌شده و قابل‌استفاده روزمره هستند.

پارچ لیوان چوبی دکوری در مدل‌ها و سایزهای متفاوتی ساخته می‌شود این نوع ظروف تزئینی طرفداران خاص خود را داشته و همچنان دارند.

بررسی پارچ و لیوان بر اساس شکل و طرح

حالا که در‌مورد انواع پارچ و لیوان گفتیم و آنها را از نظر جنس تفکیک کردیم، باید سراغ تفاوت‌های آنها از نظر شکل و طرح نیز برویم.

پارچ و لیوان کلاسیک

پارچ کلاسیک به آن دسته از پارچ‌ها گفته می‌شود که دسته دارند، دسته پارچ‌های کلاسیک می‌تواند بلند، کوتاه متصل یا جدا باشد. سرویس پارچ و لیوان کلاسیک بلور دهانه تنگ و مخزن بزرگ‌تری دارد. این دسته از پارچ و لیوان‌ها در خانه هر ایرانی پیدا می‌شوند.

پارچ و لیوان مدرن

این نوع پارچ‌ها دسته ندارند، شبیه یک تنگ با دهانه باریک و مخزن پهن و بزرگ هستند. دسته، در پارچ و لیوان مدرن از بین رفت و جایش را به طراحی‌های خلاقانه داد. طراحان این نوع پارچ‌ها دیگر از چهارچوب‌های قدیمی پیروی نمی‌کنند، طراحی این پارچ‌‌های مدرن عجیب اما کاربردی است.

پارچ و لیوان دکوری

دو نوعی که در بالا در‌مورد آنها گفتیم، کاربردی و قابل‌استفاده در مجالس مهمانی هستند. اما پارچ و لیوان دکوری که طرفدار کم ندارد، صرفا برای تزئین مناسب است. پارچ و لیوان‌های دکوری، از جنس بلور، کریستال، سفال و یا چوب تولید و عرضه می‌شوند. ظروف دکوری بین ما ایرانیان بسیار محبوب هستند و تقریبا تمام ما در خانه‌های خود از ظروف برای دکور استفاده می‌کنیم.

پارچ دکوری معمولا تراش‌ها و حکاکی‌‌های زیبا و لیوان‌های کوچکی، شبیه خود دارد. این نوع پارچ و لیوان در گذشته بسیار محبوب‌تر از حالا بودند.

راهنمای خرید پارچ و لیوان

حالا که در‌مورد انواع پارچ و لیوان و ضرورت استفاده از این ست در پذیرایی صحبت کردیم. می‌خواهیم شمارا در خرید پارچ و لیوان همراهی کنیم.برای خرید هر ظرفی اول باید به نیاز خود توجه کنید. شما میانگین چند نفر مهمان دارید؟ اعضای خانواده چند نفر هستند؟ با جواب‌دادن به این سوالات اعدادی به‌دست می‌آورید که باید از آنها در خرید استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال؛ یک خانواده چهارنفره که میانگین هشت نفر مهمان دارند به حداقل، دودست پارچ و لیوان نیاز خواهند داشت.پس از محاسبه تعداد دست باید سراغ شکل، طرح و جنس مورد پسندتان بروید. بر اساس سلیقه، سبک زندگی و علایق خود پارچ و لیوان مورد پسندتان را انتخاب کنید.

پارچ و لیوان بلور برای هر خانه‌ای لازم است، چه در کنار چینی قرار بگیرد چه ملامین، بلور وقار خاص خود را داشته و دارد. پارچ و لیوان کریستال بیشتر برای پذیرایی در مهمانی‌ها و مجالس رسمی مناسب است و در کنار ظروف و سرو و پذیرایی چینی و آرکوپال خواهد درخشید.

ست پارچ‌های مسی اما خیلی برای مجالس و مهمانی برازنده نیست، این نوع پارچ و لیوان مناسب استفاده روزمره در منزل برای اعضای خانواده است. سرویس پارچ و لیوان سرامیکی و سفالی در کنار ظروف سرو شبیه خود به چشم آمده و بسیار زیبا می‌شوند. اما در کنار سرویس سر چینی و کریستال آن جلوه که باید را ندارد.

انتخاب یک ست پارچ و لیوان مناسب از میان این‌همه طرح و نقش و مدل می‌تواند سخت و سردرگم‌کننده باشد، برای همین پیشنهاد ما بررسی تمام محصولات در دسترس و مقایسه آنها از نظر جنس، کیفیت، قیمت و شرایط خرید است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *