دیباگران » بهترین کوله کوهنوردی را چطور انتخاب کنیم؟
بهترین کوله کوهنوردی را چطور انتخاب کنبم

بهترین کوله کوهنوردی را چطور انتخاب کنیم؟

پیدا کردن بهترین کوله کوهنوردی، سخت اما شدنی است. ما در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کوله کوهنوردی و کوله سفر آشنا کنیم. هر سفر بسته به مدت زمان، سختی راه، مقصد و دیگر عوامل تاثیر گذار، به کوله متناسب خود نیاز دارد، امیدواریم اطلاعات این مقاله به شما در خرید یک کوله کوهنوردی ایده‌آل کمک کند.

سبک فعالیتی که در نظر دارید

قبل از هرچیز باید نوع برنامه یا فعالیتی که قصد انجام آن را در نظر بگیرید. به عنوان مثال کوهنوردی یا دوچرخه سواری، طبیعت گردی یا پیاده روی. با انتخاب نوع فعالیت، انتخاب کوله بسیار آسان‌تر خواهد شد. ما در این مقاله منحصرا درباره کوله پشتی مخصوص کوهنوردی صحبت می‌کنیم، کوله‌ای که می‌تواند جان یک کوهنورد را نجات دهد و سفرش را در محیط خشن کوهستان آسان‌تر کند.

برای سفر به در شهر یا روستا، به خاطر وجود امکانات اولیه و دسترسی به ابزارآلات شما نیازی به بستن کوله‌بار سنگین ندارید. اما در دل کوهستان، خبری از تکنولوژی، ابزار و… نیست. از وسایل گرمایشی تا چادر و کیسه خواب، همه‌چیز را باید در کوله پشتی خود حمل کنید. به همین خاطر انتخاب یک کوله پشتی قابل اطمینان بسیار مهم است.

مدت زمان سفر و ظرفیت کوله

هرچه زمان بیشتری را در کوهستان بگذرانید، به ابزار و وسایل سفر بیشتری نیاز خواهید داشت، در این بخش راجع به ظرفیت کوله پشتی کوهنوردی برای هر مدت زمان سفر، صحبت خواهیم کرد.

  • اگر قصد سفر کوتاهی برای گردش در دامنه کوه و سپری کردن یک شب در سکوت کوهستان را دارید، یک کوله 20 تا 30 لیتری نیاز شما را براورده می‌کند.
  • برای پیمایش مسیر طولانی‌تر و گذراندن 2 تا 3 شب در طبیعت بکر شما به یک کوله پشتی 30 تا 50 لیتری نیاز خواهید داشت تا بتوانید تمام ابزار مورد نیاز خود را حمل کنید.
  • اگر قصد دور ماندن از شلوغی شهر برای 4 الی 5 شب را دارید. بهتر است کوله‌پشتی بین 50 تا 80 لیتری را برای این سفر سخت تهیه کنید.
  • اگر یک کوهنورد حرفه‌ای هستید یا قصد دارید دل را به دریا بزنید و بیشتر از 5 روز در طبیعت کوهستان بمانید، بهتر است یک کوله 80 تا 110 لیتری با خود ببرید

انتخاب ظرفیت مناسب کوله از این رو اهمیت دارد که بتوان تمام ابزار لازم را با خود حمل کرد، نبود ابزار و وسایل کافی برای اقامت در فضای دور از تمدن، ممکن است شما را دچار دردسر یا آسیب کند. به همین خاطر در سنجش زمان و حجم بهترین کوله کوهنوردی دقت کنید.

تفاوت کوله پشتی خانم‌ها و آقایان

تفاوت جثه و قد، باعث تفاوت در ابعاد کوله پستی کوهنوردی خانم و آقا می‌شود. ابعاد کوله پشتی باید با چثه هر نفر تناسب داشته باشد، در صورت بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بودن کوله نسبت به سایز بالاتنه کوهنورد، کوله به درستی بر شانه او قرار نگرفته و باعث آسیب یا سختی در حمل می‌شود.

خانم‌ها استخوان بندی و آناتومی ریزتری نسبت به آقایان دارند. به همین خاطر کوله پشتی مناسب خانم‌ها، عرض کم‌تر و طول بیشتری دارد و بند‌های کوله به هم نزدیک‌تر هستند. کوله پشتی کوهنوردی مناسب خانم‌ها، با بدنه‌ای قوس دار ، تا روی استخوان لگن ادامه دارند و بند دور کمر این کوله‌ها باریک‌تر و جهت آن‌ها رو به بالاست.

بهترین کوله کوهنوردی مناسب آقایان، عرض بیشتری دارد و بند‌ها آن از هم دور تر هستند. این کوله به نسبت قوس کم‌تری دارد و بند دور کمر آن صاف بسته می‌شود.

اسکلت کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی از نظر اسکلت بندی، به سه دسته؛ کوله با اسکلت خارجی، اسکلت داخلی و بدون فریم، طبقه بندی می‌شوند. شما می‌توانید بسته به نیاز و سبک ورزش خود، یکی از این سه مدل را انتخاب کنید. ما در ادامه درباره هرکدام از این سه مدل توضیح خواهیم داد.

کوله کوهنوردی با اسکلت داخلی

اگر قصد صعودی طولانی مدت و حمل بار سنگین را دارید، بهترین انتخاب، کوله‌ای با فریم داخلی است. اسکلت بندی داخلی این کوله آن را مستحکم و برای حمل بار سنگین مناسب می‌کند، شما می‌توانید از این نوع کوله برای سفرهای بیشتر از 3 روز و حمل بار سنگین استفاده کنید.

البته در نظر داشته باشید، فریم داخلی، وزن کوله را افزایش می‌دهد، اگر تحمل وزن بیشتر برای شما آسان نیست، یا قصد حمل بار زیادی را دارید که وزن اضافه می‌تواند آزاردهنده باشد، پیشنهاد ما استفاده از کوله‌های بدون فریم است.

کوله پشتی با فریم خارجی

کوله پشتی‌هایی که فریم خارجی دارند، برای حمل وسایل بزرگ با اشکال بی‌قاعده مثل کایاک بادی یا کیسه خواب و چادر بزرگ به کار می‌روند. اسکلت خارجی این کوله‌ها معمولا از جنس آلمینیوم و سبک هستند. اسکلت آلمینیومی این کوله‌ها باعث نظم‌دهی بیشتر به وسایل داخل کوله نیز می‌شود.

کوله سفر بدون فریم

کوله‌های بدون فریم، سبک‌تر ارزان‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. این نوع کوله بیشتر مناسب طبیعت‌گردی، کوهنودری 1 تا 2 روزه و حمل بارهای سبک هستند. البته که می‌توان از ظرفیت‌های بالای این کوله برای صعود‌های طولانی‌تر نیز استفاده کرد.

کوله بدون فریم یک مزیت مهم نسبت به دو مدل اسکلت دار دارد و آن وزن کم است. از آنجا که فریم، خود وزنی مضاعف است، برای کوهنوردان تازه‌کار یا طبیعت‌گردان گزینه مناسبی نیست.

بند‌های مهم کوله کوهنوردی

در کوله کوهنوری یک بند روی قفسه سینه و یک بند روی کمر وجود دارد که برای کنترل وزن و ثابت نگه‌داشتن وضعیت کوله در هنگام صعود و عبور از سنگلاخ است. اولین بندی که درباره آن صحبت می‌کنیم، بند روی قفسه سینه است، این بند باعث ثابت نگه‌داشتن کوله در پستی و بنلدی‌هاست. همچنین از فشار بیش از حد به شانه جلوگیری می‌کند.

بند مهم دیگر، کمربند یا بند دور کمر کوله است. با بستن این بند، بخشی از وزن روی شانه‌های شما برداشته شده و به لگن منتقل می‌شود. همچنین مثل بند سینه، کمربند نیز کوله را محکم بر پشت شما ثابت می‌کند.

یک بند سوم نیز وجود دارد که وظیفه آن فشرده سازی است. اگر کوله شما به طور کامل و تا نهایت ظرفیت خود پر نشده باشد، می‌توان با استفاده از بند فشرده سازی که روی بند شانه قرار دارد. از حجم و فضایی که کوله دارد کاست. با این کار کوله بهتر روی پشت شما قرار گرفته و به کتف و شانه‌ها فشار نمی‌آورد.

نتیجه گیری؛ بهترین کوله کوهنوردی کدام است؟

کوله مناسب من ممکن است برای شما ناکارآمد باشد یا کوله مناسب شما با آناتومی بدن من هماهنگ نباشد. در واقع نمی‌توان یک کوله را به همه پیشنهاد کرد. برای همین شما باید با تحقیق و توجه به نیاز و آناتومی بدن خود، یک کوله کوهنوردی مناسب پیدا کنید.

به نکاتی که در بالا با شما به اشتراک گذاشتیم توجه نمایید و کوله‌ای را انتخاب کنید که اول از هرچیز نیاز شما را برطرف کند و سپس با آناتومی بدن شما هماهنگ باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *