ظروف نگهدارنده

معرفی بهترین ظروف نگهدارنده غذا

ظروف نگهدارنده غذا از جمله ابزار و تجهیزات آشپزخانه هستند که تقریبا هر ‌روز مورد ‌استفاده قرار می‌گیرند. این‌گونه ظروف بیشتر برای نگهداری مواد خوراکی چه پخته و چه خام داخل فریزر و یخچال قابل‌استفاده هستند.

ما در این مطلب قصد داریم انواع ظروف نگهدارنده و معیارهایی که هرکدام باید داشته باشند تا برای نگهداری مواد خوراکی مناسب شمرده شوند را توضیح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید:

ظروف نگهدارنده غذای شیشه‌ای

شیشه از جمله متریال‌های باکیفیت است که غالبا برای سرو و نگهداری غذا استفاده می‌شود. ظروف شیشه‌ای یک مزیت ویژه دارند؛ می‌توان غذا را در همان ظرف داخل مایکروفر یا فر قرار داد و گرم کرد.

ظروف نگهدارنده غذای شیشه‌ای با درب پلاستیکی یا چوبی ساخته و عرضه می‌شوند. تفاوت اصلی بین این دو درب؛ قابلیت استفاده و روش‌های نگهداری از آن‌ها است.

درب‌های چوبی را نمی‌توان در فر و مایکروفر قرار داد چرا که گرما ممکن است آنها را مشتعل کند. یا باعث تغییر شکل و رنگ در آنها شود. همچنین نباید درب‌های چوبی را در ماشین ظرف‌شویی گذاشت رطوبت و حرارت باعث تخریب بافت چوب خواهند شد.

ظروف غذای درب دار شیشه‌ای از نظر کیفیت، بهتر از ظرف‌های پلاستیکی و سیلیکونی هستند، اما به‌ خاطر متریالی که در ساخت آنها به کار می‌رود، از نظر قیمت کمی گران‌تر و از نظر وزن، کمی سنگین‌تر هستند.

ظرف‌های نگهدارنده پلاستیکی

ظروف نگهدارنده غذا از جنس پلاستیک، بیشتر مناسب نگهداری مواد غذایی داخل یخچال و فریزر هستند، چون مقاومت بالایی در برابر سرما دارند. بعضی ظرف‌های نگهدارنده غذای پلاستیکی را می‌توان در مایکروفر نیز قرار داد، اما باید مراقب درجه‌ حرارت و میزان تحمل آن ظرف بود. زیرا اگر حرارت بالاتر از سطح تحمل گرمای ظرف برود، می‌تواند آن را ذوب کند.

قبل از خرید ظروف نگهدارنده پلاستیکی حتما به کیفیت آنها دقت کنید، ظروف بی‌کیفیت بعد از چند بار استفاده، رنگ و بوی مواد غذایی را به خود می‌گیرند و ظاهر آنها کهنه نشان می‌دهد.

ظروف نگهدارنده فلزی

یخچال، فریزر، فر و اجاق‌گاز، ظروف نگهدارنده فلزی را می‌توان همه‌جا گذاشت، البته همه‌جا به‌جز ماکروویو چون اشعه‌های آن در برخورد با فلز باعث جرقه و بعضا آتش‌سوزی خواهند شد.

ظروف فلزی می‌توانند از جنس روی، آلمینیوم و آهن ساخته شوند. مزیت استفاده از ظرف نگهدارنده فلزی؛ حفظ طعم غذا است، دیگر حُسن این ظروف امکان استفاده از آنها در فر و روی شعله مستقیم است.

برای استفاده از ظروف غذای فلزی به یک نکته مهم توجه کنید. فلز مثل پلاستیک توان تحمل سرما و فشار یخ زندگی را ندارد. اگر مواد داخل آن کاملا با گنجایش ظرف یکی باشد، پس از یخ‌زدگی حجم آن بیشتر شده و ممکن است شکل ظرف را تغییر دهد، در بعضی موارد هم اگر درب ظرف محکم باشد مواد داخل آن با فشار زیاد باعث ترکیدن ظرف خواهند شد.

ظروف نگهدارنده چند پارچه

بعضی از ظروف نگهدارنده، در ست چندتایی فروخته می‌شود، که هم از نظر اقتصادی به‌صرفه است و هم به‌خاطر شباهت بین ظرف‌ها نظم و هارمونی خاصی به آشپزخانه می‌دهد.

ظروف چند‌تکه محاسن زیادی دارند، به‌ عنوان‌ مثال می‌توان از آنها برای فریز کردن مواد غذایی مشابه استفاده کرد تا در آینده که یخ زدگی ظاهر مواد را تغییر داد، به‌راحتی بتوان آنها را پیدا کرد.

خرید ظرف غذای چند پارچه از نظر اقتصادی به‌صرفه است، اگر شما بخواهید این ظروف نگهدارنده را جداگانه خریداری کنید، قیمت آنها بیشتر از ست چند پارچه خواهد شد.

ظروف نگهدارنده فریزری

فریز کردن، بهترین راه برای حفظ کیفیت، طعم و خاصیت مواد خوراکی برای طولانی‌مدت است. با پیشرفت تکنولوژی و امکان نگهداری مواد خوراکی برای مدت‌های طولانی، ما به‌ مرور بیشتر و بیشتر از فریزر استفاده کردیم.

به‌خاطر وجود انواع و اقسام مواد غذایی با بوهای مختلف، اگر مواد غذایی را بدون ظرف داخل فریزر بگذارید، طعم و عطر آن تحت‌ تاثیر بوهای مختلف تغییر خواهد کرد. به‌ اصطلاح بوی فریزر خواهد گرفت.

پس استفاده از ظروف نگهدارنده درب دار فریزری برای حفظ عطر، طعم و مواد مغذی خوراکی‌هایی که فریز می‌شوند، بسیار مهم است.

کدام ظروف نگهدارنده را نمی‌توان در فریزر گذاشت؟

ظروف نگهدارنده معمولا روی بدنه، یا جعبه‌ی خود نشانه‌هایی دارند که اطلاعات اولیه درباره ظرف را در اختیار شما قرار می‌دهند. قبل از قراردادن هر ظرفی در فریزر یا داخل مایکروفر، حتما اطلاعات مربوط به آن را مطالعه نمایید.

اگر اطلاعاتی از ظرف در دسترس شما نبود، به چند نکته توجه داشته باشید. ظرف شیشه‌ای که روی آنها چیزی ننوشته را داخل فریزر نگذارید، چون ممکن است نسبت به سرمای شدید حساس باشند و در فریزر بشکنند.

ما پیشنهاد می‌کنیم ظروف درب دار فلزی که درب آنها محکم و چفتی است را داخل فریزر نگذارید چرا که غذا با یخ زدن حجمش بیشتر شده و اگر جا نداشته باشد، باعث ترکیدن ظرف خواهد شد.

ظروف پلاستیکی محدودیتی برای قرارگرفتن در فریزر ندارند، حرارت ممکن است به آنها آسیب بزند اما سرما برای آن‌ها ضرری ندارد.

کدام ظرف‌های نگهدارنده قابل استفاده در مایکروفر هستند؟

همان‌طور که در قسمت بالا گفتیم، قبل از قرار‌دادن ظروف نگهدارنده در مایکروفر نیز باید به اطلاعات اولیه‌ای که درمورد آنها روی بدنه یا جعبه نوشته شده دقت کنید.

اگر اطلاعاتی در دسترس نداشتید احتیاط حکم می‌کند که ظرف را داخل مایکروفر نگذارید. حرارت بالا و اشعه‌های مایکروفر برای بعضی ظروف مناسب نبوده و می‌تواند به آنها آسیب جدی بزند.

ظروف فلزی را به‌ هیچ‌ وجه داخل مایکروفر نگذارید؛ اشعه‌های مایکروفر در برخورد با فلز ایجاد جرقه کرده و می‌توانند باعث آتش‌سوزی شوند. اگر درمورد هیچ‌کدام از ظروف درب داری که در اختیار داشتید مطمئن نبودید، بهتر است به‌جای آنها ظرف‌های چینی، آرکوپال و سرامیکی را در ماکروفر بگذارید.

معرفی ظروف گرم نگهدارنده غذا

در بالا راجع به ظروف نگهدارنده‌ معمولی صحبت کردیم. در این بخش قصد داریم ظروف گرم نگهدارنده غذا صحبت کنیم که علاوه بر حفظ عطر و طعم، دمای غذا را نیز حفظ می‌کنند. این ظروف دو‌جداره هستند، جداره اول می‌تواند از جنس پلاستیک یا فلز باشد و جداره داخلی غالبا از جنس استیل است. بین دو‌جداره یک خلا وجود دارد که باعث حفظ دما می‌شود.

ظروف گرم نگهدارنده، مناسب دانش‌آموزان یا کسانی هستند که امکان گرم‌کردن غذا را ندارند. پس غذا را داخل این ظروف ریخته و برای مدت قابل‌قبولی در دمای اولیه نگه می‌دارند.

راهنمای خرید ظروف نگهدارنده غذا

برای خرید ظروف نگهدارنده، قبل از هرچیز باید به نیاز خود توجه کنید. این ظرف را برای نگهداری چه موادی نیاز دارید؟ چه گنجایشی برایتان مناسب است؟ آیا می‌خواهید آن را داخل مایکروفر بگذارید؟ یا در فریزر؟

بعد از اینکه جواب سوالات خود را پیدا کردید، می‌توانید با توجه به مطالبی که ما در این مقاله گفتیم یک ظرف نگهدارنده یا ست چند پارچه ظروف نگهدارنده غذای مناسب خود را انتخاب و تهیه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *